EEH-ZS1V331P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZS1V331PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZS1V331PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZS1V331PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZS1V331P
Description
CAP ALUMHYB 330UF 20% 35V SMD
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZS1V331P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C