EEU-FC1E561S
DigiKey Part Number
P10276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E561S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1E561S Models
Ripple Current @ Low Frequency
903.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.205 A @ 100 kHz
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C