EEU-FC1H2R2H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC1H2R2H |
Description | CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FC1H2R2H Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 29.25 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 45 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 1.8 Ohms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |