EEU-FC1V561S
DigiKey Part Number
P11239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1V561S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1V561S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.241 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.655 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C