EEU-FR1V222L
DigiKey Part Number
P14450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1V222L
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FR1V222L Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
12 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C