EEU-FS0J221B
DigiKey Part Number
P122286CT-ND - Cut Tape (CT)
P122286TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS0J221B Models
Ripple Current @ Low Frequency
196 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Impedance
300 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C