EEU-FS0J332B
DigiKey Part Number
P122289CT-ND - Cut Tape (CT)
P122289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J332B
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
3300 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS0J332B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.744 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.18 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C