EEU-FS0J562B
DigiKey Part Number
P122293CT-ND - Cut Tape (CT)
P122293TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J562B
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS0J562B Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.552 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.19 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
15 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C