EEU-FS1A122LB
DigiKey Part Number
P122299CT-ND - Cut Tape (CT)
P122299TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1A122LB
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS1A122LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
992 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
41 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C