ERJ-B1BF2R0U
DigiKey Part Number
10-ERJ-B1BF2R0UTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-B1BF2R0UCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-B1BF2R0UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-B1BF2R0U
Description
RES 2 OHM 1% 2W 1020
Detailed Description
2 Ohms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)