TQ2SA-4.5V
DigiKey Part Number
255-1229-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-4.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TQ2SA-4.5V Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
500 mA
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA