PPL300U-240
DigiKey Part Number
993-1480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL300U-240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
10.00" L x 4.57" W x 1.85" H (254.0mm x 116.0mm x 47.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
300 W