PPL90U-180
DigiKey Part Number
993-1466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL90U-180
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Detailed Description
18V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
18V
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
90 W