EM3782-48-3# is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 90
Unit Price: RM54.73000
Datasheet
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single, Stackable To Mini Hook Patch Cord 300VDC
Who is Pomona Electronics?
EM3782-48-3#
DigiKey Part Number
501-2540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3782-48-3#
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 48"
Customer Reference
Detailed Description
Category
2nd Connector
Mini Hook
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Contents
1 Lead, Orange
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
20 AWG
Voltage - Rated
300VDC
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Current Rating (Amps)
5A
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
EM3782-60-3#Pomona Electronics90501-2531-NDRM54.73000Similar
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
In-Stock: 466
Unit Price: RM46.45000
In-Stock: 448
In-Stock: 0
Unit Price:
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 12"
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 24"
In-Stock: 109
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 60"