EM3782-72-2#
DigiKey Part Number
501-2543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3782-72-2#
Description
TEST LEAD BANANA TO GRABBER 72"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72.0" (1828.80mm) Banana Plug, Single, Stackable To Mini Hook Patch Cord 300VDC
Category
Cable Length
72.0" (1828.80mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
300VDC
Configuration
Banana to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
5A