42M100B1B
DigiKey Part Number
403-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
42M100B1B
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 5V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 100.0 Step 400 mA 5VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
7 / 49.4
Mfr
Size / Dimension
Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.450" (11.43mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.950" (49.48mm)
Type
Permanent Magnet
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
5VDC
Coil Resistance
12.5 Ohms
Current Rating (Amps)
400 mA
Features
Round Shaft
Steps per Revolution
100.0
Rotor Inertia
11.8gcm²
Step Angle
3.6°
Weight
0.193 lb (87.54 g)
Accuracy
±11%