TOW-1538L-LW100-R
DigiKey Part Number
668-TOW-1538L-LW100-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TOW-1538L-LW100-R
Description
MIC COND ANLG OMNI -38DB 0.157"D
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-38dB ±3dB) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TOW-1538L-LW100-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Bag
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Ratings
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Sensitivity
-38dB ±3dB
Height (Max)
0.067" (1.70mm)