BPF1005LRPPR3750L
DigiKey Part Number
553-BPF1005LRPPR3750LTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BPF1005LRPPR3750LCT-ND - Cut Tape (CT)
553-BPF1005LRPPR3750LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF1005LRPPR3750L
Description
RF FILTER BAND PASS 3.75GHZ 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.75GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 900MHz Bandwidth 1.6dB 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Pulse Electronics
Insertion Loss
1.6dB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric), 4 PC Pad
Frequency
3.75GHz Center
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Bandwidth
900MHz
Height (Max)
0.015" (0.37mm)