LPTNG24-71DMG0457
DigiKey Part Number
553-LPTNG24-71DMG0457-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPTNG24-71DMG0457
Description
ANT WIFI 6E/7 TRI BAND SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA DSRC, ISM, Wi-Fi Module SMA Male Direct Mount
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
2, 2.5
Series
Gain
2.6dBi, 2.9dBi
Packaging
Bag
Power - Max
3 W
Part Status
Active
Features
Cable - 457.2mm
RF Family/Standard
General ISM, WiFi
Termination
SMA Male
Frequency Group
Wide Band
Ingress Protection
IP67
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 6.012GHz
Mounting Type
Direct Mount
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 7.125GHz
Height (Max)
1.420" (36.07mm)