PGL6395.121HLT
DigiKey Part Number
553-PGL6395.121HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PGL6395.121HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PGL6395.121HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGL6395.121HLT
Description
FIXED IND 120NH 70A 230 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Unshielded Inductor 70 A 230mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
230mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.402" L x 0.181" W (10.20mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
82A