RAC06-3.3SC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Recom Power
In Stock: 93
Unit Price: RM51.97000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.5A 80 ~ 264 VAC, 115 ~ 370 VDC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC06-3.3SC
DigiKey Part Number
945-1773-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC06-3.3SC
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC06-3.3SC Models
Category
Features
Universal Input
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Series
Efficiency
70%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.11" L x 1.09" W x 0.65" H (53.5mm x 27.8mm x 16.6mm)
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 115 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
3.3V
Line Regulation
±0.3%
Current - Output (Max)
1.5A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
6 W