RACM06E-15SK/277
DigiKey Part Number
945-RACM06E-15SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM06E-15SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 400mA 80 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RACM06E-15SK/277 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Features
PFC, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
83%
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.7mm)
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
400mA
Line Regulation
±0.3%
Power (Watts)
6 W
Load Regulation
±1%