RCD-24-0.35
DigiKey Part Number
945-1117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCD-24-0.35
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-35V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 2 ~ 35V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCD-24-0.35 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Recom Power
Dimming
Analog, PWM
Series
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
96%
Type
Constant Current
Mounting Type
Through Hole
Topology
Buck
Package / Case
6-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Approval Agency
cULus
Voltage - Input (Max)
36V
Weight
0.01 lb (4.54 g)
Voltage - Output
2 ~ 35V
Base Product Number
Current - Output (Max)
350mA