REC300H-2424SW
DigiKey Part Number
945-REC300H-2424SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC300H-2424SW
Description
300W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC300H-2424SW Models
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
12.5A