RPMGE5.0-10
DigiKey Part Number
945-RPMGE5.0-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMGE5.0-10
Description
10A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' 1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPMGE5.0-10 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Eighth Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.22" L x 0.90" W x 0.47" H (56.4mm x 22.9mm x 12.0mm)