RYK-053.3S/H
DigiKey Part Number
945-RYK-053.3S/H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RYK-053.3S/H
Description
1W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RYK-053.3S/H Models
Category
Power (Watts)
999 mW
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
75%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
303mA