RT9020-18GB
DigiKey Part Number
1028-RT9020-18GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9020-18GB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
PSRR
55dB (10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Soft Start
Part Status
Last Time Buy
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V