SM-RVT50HQTNWN00
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT50HQTNWN00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT50HQTNWN00
Description
5.0" RGB, HB, IPS, NO METAL FRAM
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) RGB 5" (127.00mm) 800 x 480 (WVGA)
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Riverdi
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Packaging
Box
Interface
RGB
Part Status
Active
Controller Type
ST7262-G4
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Dot Size
0.14mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
5" (127.00mm)
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H
Viewing Area
120.70mm W x 75.80mm H