BZX84C12
DigiKey Part Number
2156-BZX84C12-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12
Description
ZENER DIODE, 12V, 5%, 0.25W, UNI
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V Surface Mount
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V