BZX85C12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-BZX85C12-ND |
Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
Manufacturer Product Number | BZX85C12 |
Description | DIODE ZENER 12V 1W DO204AL |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 12 V 1 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 9 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 8.4 V |
Packaging Bulk | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Through Hole |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 1 W | Supplier Device Package DO-204AL (DO-41) |