NCV8154MN300300TBG
DigiKey Part Number
2156-NCV8154MN300300TBG-488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8154MN300300TBG
Description
IC REG LINEAR 3/3V 300MA 10DFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 300mA 10-DFN (3x3)
Category
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 µA
Packaging
Bulk
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
2
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V, 3V