YW80C196NU40
DigiKey Part Number
2156-YW80C196NU40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YW80C196NU40
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS
Customer Reference
Detailed Description
MCS 96 80C Microcontroller IC 16-Bit 40MHz ROMless
Category
Peripherals
PWM
Mfr
Number of I/O
32
Series
Program Memory Type
ROMless
Packaging
Bulk
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
MCS 96
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40MHz