2SAR512PHZGT100
DigiKey Part Number
846-2SAR512PHZGT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-2SAR512PHZGT100CT-ND - Cut Tape (CT)
846-2SAR512PHZGT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SAR512PHZGT100
Description
TRANS PNP 30V 2A SOT-89
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 30 V 2 A 430MHz 500 mW Surface Mount SOT-89
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
500 mW
Frequency - Transition
430MHz
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 35mA, 700mA