2SCR293PHZGT100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Unit Price: RM0.78233
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 1 A 320MHz 2 W Surface Mount SOT-89
2SCR293PHZGT100
DigiKey Part Number
846-2SCR293PHZGT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-2SCR293PHZGT100CT-ND - Cut Tape (CT)
846-2SCR293PHZGT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SCR293PHZGT100
Description
TRANS NPN 30V 1A SOT-89
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
270 @ 100mA, 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
2 W
Part Status
Active
Frequency - Transition
320MHz
Transistor Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Package / Case
TO-243AA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
350mV @ 25mA, 500mA