BU12UA3WNVX-TL
DigiKey Part Number
BU12UA3WNVX-TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU12UA3WNVX-TLCT-ND - Cut Tape (CT)
BU12UA3WNVX-TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU12UA3WNVX-TL
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA 4SSON
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SSON004X1010
EDA/CAD Models
BU12UA3WNVX-TL Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V