BU18TD3WG-TR
DigiKey Part Number
BU18TD3WGTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU18TD3WGCT-ND - Cut Tape (CT)
BU18TD3WGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU18TD3WG-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 5-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP
EDA/CAD Models
BU18TD3WG-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
5-SSOP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 200mA