BU28SD2MG-MTR
DigiKey Part Number
BU28SD2MGMTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU28SD2MGMCT-ND - Cut Tape (CT)
BU28SD2MGMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU28SD2MG-MTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU28SD2MG-MTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
PSRR
68dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA