EDZVFHT2R4.3B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R4.3BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R4.3BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R4.3BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R4.3B
Description
DIODE ZENER 4.3V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 150 mW ±3.02% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R4.3B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±3.02%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Supplier Device Package
EMD2
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms