EDZVT2R13B
DigiKey Part Number
EDZVT2R13BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R13BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R13BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R13B
Description
DIODE ZENER 13V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 13 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R13B Models
Impedance (Max) (Zzt)
37 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
150 mW