MCR03ERTJ562 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 45,567
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 22,038
Unit Price: RM0.39000
Datasheet
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
5.6 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film