PTZTE255.6A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTZTE255.6A |
Description | DIODE ZENER 5.6V 1W PMDS |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 1 W ±6% Surface Mount PMDS |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 8 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Not For New Designs | Package / Case |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Supplier Device Package PMDS |
Tolerance ±6% | Base Product Number |
Power - Max 1 W |