R6007ENX
DigiKey Part Number
R6007ENX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6007ENX
Description
MOSFET N-CH 600V 7A TO220FM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R6007ENX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
390 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
620mOhm @ 2.4A, 10V