R6015KNXC7G
DigiKey Part Number
846-R6015KNXC7G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6015KNXC7G
Description
600V 15A TO-220FM, HIGH-SPEED SW
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 15A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220FM
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27.5 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1050 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 6.5A, 10V