R6018JNXC7G
DigiKey Part Number
R6018JNXC7G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6018JNXC7G
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO220FM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 18A (Tc) 72W (Tc) Through Hole TO-220FM
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
7V @ 4.2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 15 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
72W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
286mOhm @ 9A, 15V