RB501VM-40TE-17
DigiKey Part Number
RB501VM-40TE-17TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB501VM-40TE-17CT-ND - Cut Tape (CT)
RB501VM-40TE-17DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB501VM-40TE-17
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 100mA Surface Mount UMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB501VM-40TE-17 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
6pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
UMD2
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 100 mA