RBR3MM30ATR
DigiKey Part Number
RBR3MM30ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR3MM30ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR3MM30ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR3MM30ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDU
Detailed Description
Diode 30 V 3A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RBR3MM30ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
510 mV @ 3 A