RBR3MM60ATFTR
DigiKey Part Number
RBR3MM60ATFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR3MM60ATFCT-ND - Cut Tape (CT)
RBR3MM60ATFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR3MM60ATFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDU
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RBR3MM60ATFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
660 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)