RFUH10NS6SFHTL
DigiKey Part Number
RFUH10NS6SFHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RFUH10NS6SFHTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RFUH10NS6SFHTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFUH10NS6SFHTL
Description
DIODE STANDARD 600V 10A LPDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 10A Surface Mount LPDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFUH10NS6SFHTL Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
157pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
LPDS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.8 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)