SML-P12M2TT86R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SML-P12M2TT86R |
Description | LED GREEN CLEAR 1006 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 576nm LED Indication - Discrete 2.2V 0402 (1006 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SML-P12M2TT86R Models |
Category | Lens Size 0.60mm |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Package / Case 0402 (1006 Metric) |
Configuration Standard | Supplier Device Package |
Lens Color Colorless | Size / Dimension 1.00mm L x 0.60mm W |
Lens Transparency Clear | Height (Max) 0.25mm |