SML-P12M2TT86R
DigiKey Part Number
846-1191-2-ND - Tape & Reel (TR)
846-1191-1-ND - Cut Tape (CT)
846-1191-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-P12M2TT86R
Description
LED GREEN CLEAR 1006 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 576nm LED Indication - Discrete 2.2V 0402 (1006 Metric)
EDA/CAD Models
SML-P12M2TT86R Models
Category
Lens Size
0.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
1.00mm L x 0.60mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
0.25mm